skip to Main Content

Araştırmacılar dikkatlice yapılan gözlemsel çizimin yaratıcı ve sezgisel düşüncenin meydana geldiği beynin sağ yarım küresiyle yapıldığını bulmuşlardır.

Çizen beynin farklı olduğu doğrudur. Gözlemlemeyi öğrenen bir beyin diğer beyinlerde olmayan görsel nöronlar büyütür.

Ve beyninin gözlem ve çizim yapan alanları gelişmek için uyarılabilir.

Çizerken aklımız her zaman yeni çizim yolları arar. Çocuğun sadece karalama yarattığı zamanlar bile çocuğun gelişimi için çok önemlidir. Pek çok çocuk kağıt üzerinde basit paternler veya çizgileri düzenleyerek uzun zaman geçirir. İçsel bir düzen ihtiyacımız vardır. Düzen yaratırken, aslında matematik ve geometride de iyi olan bir beyin yaratırız. Alansal zekamızı geliştiriz

 

Çocukların arzu ve çabaları motive edilmelidir. Şayet çocuğun arzu ve isteği söndürülürse çocuk çok daha basit ve çabasız eğlemleri seçecek, örneğin televizyon önünde pasif oturacak ve beyninin yaratıcı kısmı küçülecektir.

 

Yetişkinlerin fikirlerini üzerinden gitmek zorunda oldukları hazır kalıplar, boyama kitapları vb. materyalleri çocuklara sunarak; başkalarına bağımlı çocuklar yaratırız. Sınırlı boyamalar yetişkin sınırları içinde çocuklarda başarı ve başarısızlık hissi yaratır. Bunun yerine çocukların kendi yarattıkları çizgilerin içini boyarken boyamayı öğrenmeleri, kendi formları ile 3 boyutu kavramaları çok daha iyidir.

Sanat malzemeleri ve aktiviteleri sağlıklı duygular ve zeka geliştirmek için pek çok yol sunar. Ve çocuklar özgürce, duygusal olarak ihtiyaç duyduklarında bu tip şeyleri nerede yapabileceklerini bilmek isterler.

Share
Back To Top