skip to Main Content

Beyaz veya açık renk kağıtlar üzerine resim yaptıklarında genellikle çocukların farkettikleri, kağıtla aynı renkteki boyaların kağıt üzerinde görünmediğidir.

Bu gözükmeyen boyalar ve çini mürekkebi kullanarak, çocuğunuzu hem şaşırtacak hem de bu açık renklerin gözükmeme nedenini keşfetmelerini sağlayacak sihirli bir oyun önerimiz olacak size.

Bu oyun için; beyaz kağıt üzerine beyaz veya açık renkli pastel boyaları kullanarak çocuğunuzun bir resim yapmasını teklif edin. Beyaz kağıt üzerinde gizli kalan ve az gözüken çizimin tamamı üzerine geniş bir fırça yardımıyla siyah renkli çini mürekkebini sürün.

Çini mürekkebi kuruduğunda su bazlı olduğundan yağ bazlı pastel boyaların olduğu yüzeyler mürekkebi itecektir. Beyazdan siyah renkli fona dönüşen kağıt üzerinde, daha öncesinde silik kalan açık renkli çizimler öne çıkacak ve çocuğunuzun yaptığı resim kağıdın üzerinde belirecektir.

Resmin fonunun yapılan çizimlere etkisi üzerinde farkındalık yaratacak bu çalışmanın püf noktalarına gelince:

Kullanacağınız çini mürekkebini bir kap içine koyup su ekleyerek inceltmeniz, pastel boyaların üzerindeki kapatıcılığını azaltır. Çocuğunuzun resminde kullanmadan önce çeşitli miktarlarda su ekleyip, en iyi sonucu verecek hale getirmenizi öneririz.

Çini mürekkebi oldukça güçlü bir boyadır ve temizlenmesi akrilik boyalar kadar kolay değildir. İçine kattığınız su, mürekkebin temizlenmesini de kolaylaştırır.

Geniş bir fırça ile resmin tamamını bir kerede kapatmanız daha iyi sonuç verecektir.

Çocuğunuzun yapacağı resimde beyaz ve çok açık renkleri tercih etmesi siyaha boyadıktan sonra görünürlüğünü arttırır. Resme başlarken koyu renkli pastel boyaları seçenekler arasından çıkarabilirsiniz.

Çini mürekkebini kağıda sürdüğünüzde kağıdın altına geçebilir. Kalın bir resim kağıdı tercih etmenizi ve bir altlık üzerinde uygulamayı gerçekleştirmenizi öneririz.

Koyu tonda olması koşuluyla  çalışmayı farklı renklerde mürekkepler ile de deneyebilirsiniz.

Çini Mürekkebi sürdüğünüzde kağıdın üzerinde fazla birikmesi halinde, kağıt havlu gibi emici malzemelerle fazla mürekkebi alabilirsiniz.

Bu çalışmayı, çocuğunuzun önerilerini doğrultusunda çeşitlendirebilirsiniz.

Kullanabileceğiniz malzemeler:

  • Beyaz kağıt
  • Pastel boyalar
  • Çini Mürekkebi
  • Geniş bir fırça
  • Su kabı
  • Altlık

Çizgi Çocuk Atölyesi

Share
Back To Top