skip to Main Content

Resim yaparken genelde kullandığımız renkli kalemler, boyalar vb. malzemeleri kağıt üzerine uygulamak yerine farklı malzeme ve yöntemlerle de resim yapmak mümkündür.

Renkli ipleri kumaş üzerine dikerek çizgi ve lekeler oluşturup istediğimiz resmi yapabiliriz. Dikmek sadece iki kumaşı bir araya getirmek için değil, bir desen oluşturmak için de kullanabileceğimiz bir yöntemdir.

Çocuğunuzun, ipi ve iğneyi kolay takip edebilmesi için bu çalışmada kasnağa dilediğiniz renkte tül gererek zemininizi oluşturun. Etamin iğnelerine geçireceğiniz farklı renklerde ipleri önceden hazır ederek, çocuğunuzun istediği renkte çizgi ve leke oluşturmasına yardımcı olabilirsiniz. Kasnağa gerilmiş tüle batırdığı iğnenin çıktığı taraftan geri girmesi gerektiğini ona söyleyerek, bu yöntemle istediği şeyi çizebileceği konusunda ona yol gösterin. İpi bittiğinde tekrar düğüm atıp ipliği kesmesine siz yardım edebilirsiniz.

Farklı renkte çizgiler ile çocuğunuzun yapacağı bu çalışma bittiğinde evinizde kullandığınız bir örtü, yastık vb. bir tekstil ürününe dikerek sergileyip kullanabileceğiniz gibi kasnağından çıkarmadan, kasnağı bir çerçeve olarak kullanıp duvara da asabilirsiniz.

Bu çalışma çocuğunuzun el göz koordinasyonunun ve ince motor kaslarının gelişmesi için iyi bir egzersizdir. Ayrıca çocuğunuz temel bir dikiş becerisi de kazanacaktır.

Kullanabileceğiniz malzemeler:

  • Yuvarlak uçlu etamin iğnesi
  • Nakış kasnağı
  • Farklı renklerde tüller
  • Farklı renklerde nakış iplikleri
  • Makas

Püf noktalar:

İğneye geçirdiğiniz ipin ucuna kalınca bir düğüm atarsanız tülden sıyrılmasını da engellemiş olursunuz. Çocuğunuz isterse öncesinde tülün üzerine kurşun kalemle çizim yaparak dikeceği çizgilerin taslağını oluşturabilir. Bu ilk çalışmadan sonra farklı kumaşları zemin olarak kullanarak çalışmayı çeşitlendirebilirsiniz.

Çizgi Çocuk Atölyesi

 

 

 

 

 

Share
Back To Top