skip to Main Content

007

Günlük hayatta dikkatlice bakmayı öğrenmediği için çoğu insan iyi çizemez.

Öncelikle fark etmediğiniz bir şeyi çizemezsiniz.  Çizimler bir deneyimdir.Beyninin gözlem ve çizim yapan alanları gelişmek için uyarılabilir.Bazı çocuklar  çizim yaparak daha fazla zaman geçirmeye yatkın beyinler ve içgüdülerle dünyaya gelirler. Ama bu alışkanlıklar çoğunlukla çocukların içinde büyüdükleri çevrenin sonucu olarak gelişir. Çok az çocuk kendiliğinden, gözlem ve çizimi nasıl yapacaklarını keşfedebilir.

Çizimin yetenek olduğunu düşünen çocuklar ve yetişkinler, sanatçıların bunu dikkatli gözlemler ve alıştırmalar ile düzenli pratik yaparak öğrendiklerini düşünmezler.

Yetişkinler de beyinlerini bu konuda eğitebilir ama tabii ki çocuklar için yeni alışkanlıklar edinmek çok daha çabasızdır.

Dikkatli gözlem alışkanlığını her yaşta öğrenmek iyidir. Tüm alışkanlıklar gibi yeni bir alışkanlığı öğrenmek eskisini değiştirmekten daha kolaydır.

Çocuklar bu yaşta çizimin öğrenilebileceğini bilmezler. Tabi ki pek çok yetişkin de bunun farkında değildir. Bir şeyin nasıl göründüğünü bilmektense bir şeyin nasıl olduğuna dikkatlice bakmanın faydalarını fark etmezler.

Gözleme dayanan çizim, beynin görsel gelişiminin okuma yazmasıdır. Beynin görsel gelişimi, hayal etme becerisinin ve yaratıcı olmanın temelidir. Bu nedenle, gözlemlemeyi ve çizimi öğretmek yaratıcılığı öğretmenin temelidir.

Ve çizim düzenli pratik ile öğrenilir.

Share
Back To Top