skip to Main Content

Sınırlarını Aş: Çizgi ve Ötesi

Dört derslik online atölye çalışması

Yaş grubu: 7 – 14 yaş

Süre: 90 dakika/ 4 Ders / 4 Gün

(Bu dört derslik atölyemiz yerine, Çizginin İzinde, Nasıl Çiziyoruz?, Çizginin Sınırları, Çizgi ve Ötesi tek derslik ve aynı içerikteki birer saatlik atölyelerimizi tercih edebilirsiniz. Sırasıyla hepsine veya içlerinden seçtiğiniz birine veya birkaçına da  katılmak mümkün.)

Dört derslik atölye çalışmamızda çizgi ve ötesini konuşuyor, tartışıyor ve bol bol çiziyoruz. Bir resmi oluşturan temel elemanlar üzerinden ilerlerken neden çizdiğimizi, nasıl çizdiğimizi, çizimin sınırlarını; mağara çizimlerinden güncel sanata uzanan yolculuğumuzda araştırıyoruz. 

Bir dil ve düşünme biçimi olarak çizim ve ötesine geçerken, çocukların çizim ile kendilerini ifade edebilmeleri, kendilerine has çizgilerini özgürce keşfetmeleri için kapılar açıyoruz. Farklı uygulamalarla denemeler yapıyoruz. Sanat tarihinden çeşitli örnekleri farklı bakış açılarıyla inceliyor, bir resmi yorumlamak ve eleştirebilmek için çalışmalar yapıyoruz.

Sınırlarını Aş: Resimde Kompozisyon

İki derslik online atölye çalışması

Yaş grubu: 7 – 14 yaş

Süre: 90 dakika / 2 Ders / 2 Hafta

 

İki haftalık bu atölye çalışmamızda çocuklarla, bir resmi yaparken kullandığımız görsel öğeleri etkili bir şekilde düzenlemenin yolları üzerine yoğunlaşıyoruz. Tasarım ilkelerinden yola çıkarak bir kompozisyonu nasıl yapılandırabileceğimizi araştırıyoruz. 

Görsel öğelerin anlamlı bir bütün oluşturmak için nasıl bir araya geldiğini sanat tarihinden örneklerle incelediğimiz atölye çalışmamızda, çocuklarla yaratıcı ve eğlenceli uygulamalar gerçekleştiriyoruz. Tasarım ilkelerini yapılandırılmış bir kompozisyonu geliştirmek için daha iyi nasıl kullanabileceğimizi anlayacağımız  alıştırmalar yapıyor, incelediklerimizden esinlenerek kendi özgün kompozisyonlarımızı oluşturuyoruz.

Sınırlarını Aş: Yaratıcılık ve Doğa

Tek derslik online atölye çalışmamızı

Yaş grubu: 7-14 yaş

Süre: 60 dakika / 1 Ders 

 

Doğa, bilim, sanat ve yaratıcılık üzerine odaklandığımız bu atölyemizde, çocuklarla birlikte ağaçların büyülü dünyasına giriyoruz. Botaniğe genel bir bakıştan sonra ağaç biliminin yol göstericiliğinde, ağaçları tanıyoruz. İlham dolu doğadan çeşitli örnekleri inceleyip, öğrenirken sınırlarımızı aşıp hayal ettiklerimizin resmini yapıyoruz. 

Sınırlarını Aş: Yaratıcılık ve Mimari

Tek derslik online atölye çalışmamızı

Yaş grubu: 7-14 

Süre: 60 dakika / 1 ders

 

Çocuklarla birlikte alışılagelmiş sınırları aşan farklı mimari ürünleri ve yaklaşımları inceliyor, birlikte mimarinin sürprizlerle dolu dünyasına giriyoruz. Çocukların mekan ve forma dair arayışlarını farklı uygulamalarla deneyimleyecekleri bu atölye çalışmasında, öğrenirken sınırlarımızı aşıp hayal ettiğimiz mekan tasarımlarını iki boyutlu resim çalışmalarımıza aktarıyoruz.

Sınırlarını Aş: Çizginin İzinde

Tek derslik online atölye çalışması

Yaş grubu: 7-14 

Süre: 60 dakika / 1 ders

 

Çizgiden yola çıkarak bir düşünme biçimi ve bir dil olarak çizime/desene odaklandığımız bu atölyemizde çocuklarla bir deseni oluşturmanın yollarını birlikte keşfediyoruz. Çizginin özelliklerini, resimde doku ve ritmi inceliyor, deneysel çizimlerle görsel algımızı geliştirecek eğlenceli yöntemler öğreniyoruz. Dersin sonunda öğrendiklerimizi uyguladığımız resmimizi nasıl eleştirip, geliştirebileceğimiz üzerine birlikte konuşuyoruz.

Sınırlarını Aş: Nasıl Çiziyoruz?

Tek derslik online atölye çalışması

Yaş grubu: 7-14

Süre: 60 dakika / 1 ders

 

Gözlemsel çizim üzerine çalıştığımız bu atölyemizde, resimde şekil ve form nedir, nasıl oluşturulur örneklerle inceliyor, birlikte uygulamalar yapıyoruz. Bir ifade biçimi olarak renk ve tonu farklı yaklaşımlarla resimde nasıl kullanabileceğimizi inceledikten sonra biz de alıştırmalarla deniyoruz. Özgün resimlerimizi yaparken öğrendiklerimizi uyguluyoruz.

 

 

Sınırlarını Aş: Çizimin Sınırları

Tek derslik online atölye çalışması

Yaş grubu: 7-14

Süre: 60 dakika / 1 ders

 

Bir resimdeki nesneler, formlar ve şekiller arasındaki ve etrafındaki boşluk, mesafeden bahsettiğimiz bu atölyemizde resimdeki derinlik yanılsaması üzerine çalışmalar yapıyoruz. Resimlerimizdeki boşluğu etkin bir şekilde kullanmayı keşfedeceğimiz, farkındalığımızı geliştiren farklı uygulamalar gerçekleştiriyoruz. Kolaj tekniğini de kullandığımız uygulamalarımızda dersin sonunda peyzaj resimlerimizi yapıyoruz.

Sınırlarını Aş: Çizgiyi Aşmak

Tek derslik online atölye çalışması

Yaş grubu: 7-14

Süre: 60 dakika / 1 ders

 

Güncel sanat çalışmalarına odaklandığımız bu atölye çalışmamızda geleneksel olmayan yöntem ve malzemelerle çalışan sanatçılar ve işleri ile tanışıyoruz. Çizimin, enstalasyonla, heykelle, doğayla ve farklı malzemelerle nasıl bir araya gelip sanatsal çalışmalarda kullanabileceğini gösteren ve desenin sınırlarını zorlayan bu çalışmalar uygulamalarımızda bize esin kaynağı oluyor.

 

Uygulamalı çalışmalar için hangi malzemeler gerekiyor?

Çalışmalarımızda evde bulunan veya kolaylıkla temin edebileceğiniz malzemeleri kullanıyoruz. Çalışma öncesinde size gerekli malzeme listesini e-mail ile göndereceğiz. 

Dersler hangi platformda gerçekleşecek?

Atölye çalışmalarımızı Zoom üzerinden gerçekleştiriyoruz. (Zoom’a ücretsiz üye olabilirsiniz. Çalışmaya katılmadan önce Zoom’a üye olmanızı, katılacağınız cihaza indirmenizi ve bir arkadaşınız ile test etmenizi öneriyoruz.)

Zoom buluşmamıza katılabilmeniz için, çalışmamızın olduğu gün size bir e-mail göndereceğiz. Siz de bu e-mail’deki bağlantıyı kullanarak Zoom görüşmemize katılabileceksiniz.

Nasıl kayıt olabilirim?

Atölye katılım ücretleri ve ön kayıt yaptırmak için aşağıdaki bilgileri bize mail atmanızı rica ediyoruz. (online@cizgicocukatolyesi.com)

Katılmak istediğiniz atölye/atölyeler ve tarih/tarihleri:

Katılımcı Ad ve soyad:

Katılımcının yaşı: 

Yaşadığı şehir:

İletişim için kişi ad ve soyad: 

İletişim e-mail:

İletişim tel:

Programımızdaki gün ve saatler sizin için uygun değilse, farklı saat dilimlerindeyseniz, özel online atölye çalışmalarımız için bize yazabilirsiniz.

 

 

 

 

Share
Back To Top